Rośliny zielne

Ornamental plants

2019Z

Kod przedmiotu2022S1-ROSLIZIE
Punkty ECTS 4
Typ zajęć Wykład
Ćwiczenia laboratoryjne
Przedmioty wprowadzającebotanika
Wymagania wstępneznajomość morfologii
Opis ćwiczeńRośliny zielne jednoroczne wykorzystywane w architekturze krajobrazu (uprawiane z siewu i rozsady), dwuletnie z przeznaczeniem na kwietniki, wieloletnie niezimujące w gruncie, byliny ogrodowe, cebulowe, bulwiaste i kłączowe, wodne, trawy ozdobne, paprocie (podchodzenie, opis, wymagania klimatyczne i glebowe, zastosowanie). Zajęcia terenowe na Kolekcji roślin ozdobnych w Ogrodzie Dydaktyczno - Doświadczalnym, podczas ćwiczeń materiał roślinny z przeznaczeniem na zielnik (50 egzemplarzy).
Opis wykładówZnaczenie roślin zielnych w architekturze krajobrazu. Czynniki decydujące o wartości i jakości roślin ozdobnych. Charakterystyka podstawowych grup roślin ozdobnych. Dobór gatunków roślin zielnych w zależności od stanowiska, wymagań glebowych warunków klimatycznych i zastosowania oraz rozmnażania. Oddziaływanie roślin zielnych na samopoczucie i zdrowie człowieka. Charakterystyka roślin tarasowych i balkonowych. Podstawowe gatunki roślin zielnych wykorzystywane w kompozycjach do ogrodów specjalnych (skalne i alpinaria, wodne, wrzosowiskowe, naturalistyczne; na dachach i w pojemnikach; zimowe).
Cel kształceniaZapoznanie studentów z podstawowymi gatunkami roślin zielnych z poszczególnych grup (jednoroczne, dwuletnie, cebulowe, bylinowe, wodne, balkonowe, tarasowe itp.) wykorzystywanych w architekturze krajobrazu.
Literatura podstawowaSzczepaniak S., Lisiecka A.,, 2006r., "Byliny ozdobne", wyd. AR w Poznaniu, Krause J., Lisiecka A., 2004r., "Ozdobne rośliny jednoroczne i dwuletnie.", wyd. AR w Poznaniu, Ważbińska J., Puczel U., Poszaj B., 2008r., "Ćwiczenia z roślin ozdobnych, cz. I. Rośliny jednoroczne i dwuletnie", wyd. UWM w Olsztynie, Ważbińska J., Puczel U., Poszaj B., , 2008r., "Ćwiczenia z roślin ozdobnych, cz. I. Rośliny bylinowe", wyd. UWM w Olsztynie,
Literatura uzupełniająca
Uwagi