Rośliny zielne

Ornamental plants

2019Z

Kod przedmiotu2022S1-ROSLIZIE
Punkty ECTS 4
Typ zajęć Wykład
Ćwiczenia laboratoryjne
Przedmioty wprowadzającebotanika
Wymagania wstępneznajomość morfologii
Opis ćwiczeńRośliny zielne jednoroczne wykorzystywane w architekturze krajobrazu (uprawiane z siewu i rozsady), dwuletnie z przeznaczeniem na kwietniki, wieloletnie niezimujące w gruncie, byliny ogrodowe, cebulowe, bulwiaste i kłączowe, wodne, paprocie (podchodzenie, opis, wymagania klimatyczne i glebowe, zastosowanie). Zajęcia terenowe na kolekcji roślin ozdobnych w Ogrodzie Dydaktyczno - Doświadczalnym.
Opis wykładówZnaczenie roślin zielnych w architekturze krajobrazu. Czynniki decydujące o wartości i jakości roślin ozdobnych. Charakterystyka podstawowych grup roślin ozdobnych. Dobór gatunków roślin zielnych w zależności od stanowiska, wymagań glebowych warunków klimatycznych i zastosowania oraz rozmnażania. Oddziaływanie roślin zielnych na samopoczucie i zdrowie człowieka. Charakterystyka roślin tarasowych i balkonowych. Podstawowe gatunki roślin zielnych wykorzystywane w kompozycjach do ogrodów specjalnych (skalne i alpinaria, wodne, wrzosowiskowe, naturalistyczne; na dachach i w pojemnikach; zimowe).
Cel kształceniaZapoznanie studentów z podstawowymi gatunkami roślin zielnych z poszczególnych grup (jednoroczne, dwuletnie, cebulowe, bylinowe, wodne, balkonowe, tarasowe itp.) wykorzystywanych w architekturze krajobrazu.
Literatura podstawowa1) Krause J., Lisiecka A., Ozdobne rośliny jednoroczne i dwuletnie, wyd. AR w Poznaniu, 2004 2) Waźbińska J., Puczel U., Poszaj B., Ćwiczenia z roślin ozdobnych, cz. I. Rośliny jednoroczne i dwuletnie, wyd. UWM w Olsztynie, 2008 3) Waźbińska J., Puczel U., Poszaj B., Ćwiczenia z roślin ozdobnych, cz. I. Rośliny bylinowe, wyd. UWM w Olsztynie, 2008
Literatura uzupełniająca1) Krause J., Kwiaty jednoroczne , wyd. MULTUM., 1997
Uwagi